Ayak Sağlığında Memory Foam Tabanın Etkileri

Hayatımız boyunca bizi tüm ağırlığımızla taşıyan ayaklarımız, rahatlığına daha fazla önem vermemiz gereken bir uzvumuz. Giydiğimiz birçok ayakkabıya, bastığımız çok çeşitli zemine sürekli uyum sağlamaya çalışan ayakların, şekillerine göre rahat ayakkabı seçimi yapmak büyük bir önem taşıyor.

 

Ayakkabı Seçiminin Önemi

Birbirinden farklı ayak şekilleri için, seçilebilecek ayakkabının şekli, numarası ve hatta taban yumuşaklığı gibi birçok detaya dikkat edilmesi gerekiyor. Bu detaylara dikkat edilmeden giyilen ayakkabılar, ayak sağlığını, çeşitli kas ve uzuv sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kemikli ve geniş bir yapıya  ya da etli bir yapıya sahip olan ayaklar için aynı ayakkabı modelini seçmek uygun olmayacaktır.

Örneğin kemikli ayak yapısına sahipseniz ayağınızın geniş kısmını sıkmayacak genişlikte rahat bir  ayakkabı seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayak parmaklarınızın en uzun olanına göre ayakkabı numaranızı belirlemelisiniz ve ayakabı ile uzun parmağınız arasında 12 mm’lik bir boşluk olmalıdır.

 

Ayakkabı seçerken model ve renkten önce, ayakkabının rahatlığına, hangi malzemeden yapıldığına ve ayak şekline uyup uymayacağına özen gösterilmelidir.

Ayakkabıların  iç tabanlarının, ayağın doğal şekline uygun olmasına dikkat edilmeli.  Memory Foam taban ayağınızın şeklini alan köpük bileşeni sayesinde günlük yürüyüşlerinizde size maksimum rahatlık sağlayacaktır.