Kötü koku nedeniyle ayakkabılarını çıkarmaktan endişelendiğin hiç oldu mu? Kaygılanmana gerek yok, yalnız değilsin… Birçok kişi, seninle aynı problemi yaşıyor. Ayaklarda oluşan kötü koku ihtimali nedeniyle insanlar arkadaş ziyaretlerini erteliyor, bahaneler bularak ev toplantılarından uzak duruyor. Ayaklardan yayılması olası koku fark edildiğinde yaşanacak utanç, birçok kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiliyor, hayat kalitesini düşürüyor. Sosyalleşmeye engel olan, öz güveni zedeleyen, mahcubiyet oluşturan kötü koku, temizlik sorunu olarak algılanıyor. Oysa ayakkabı kokusu temizlikten ziyade özen, bakım ve hijyen sorunu nedeniyle ortaya çıkıyor. Eğer bir yerde kötü koku varsa orada bakteri olduğundan emin olabilirsin. Ter veya su, kokmuyor, kokusuz olarak sınıflandırılıyor. Ancak nem, uzun süre bir yüzeyde kaldığında orada bakteri oluşuyor ve kötü koku ortaya çıkıyor. Yüzey bedenin, kıyafetin, spor ayakkabı veya botun olabiliyor. Yeni yıkanmış temiz bir tişörtü ıslak halde katlar ve dolaba koyarsan kötü koktuğunu görebilirsin. Yani kokunun temel nedeni bakteri ve bakteri oluşumu senin temiz biri olmadığını göstermiyor. Yanlış ürün seçimleri yapmış, ayakkabı kullanımıyla ilgili bazı bilgileri hatırlamıyor veya uygulamıyor olabilirsin. Basit önerileri uygulayarak ayakkabılarındaki koku sorununun önüne geçebilir, koku oluşumunu engelleyebilirsin.

Evde Ayakkabı Kokusu Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Kozmetik alanında birçok kadın ve erkek ayakkabı bakım ürünleri bulunuyor. Onları kullanarak kötü koku sorununun üstesinden gelebilirsin. Profesyonel ayakkabı bakım ürünleri elinin altında yoksa, basit birkaç yöntemi kullanarak ayakkabıların kokusunu hafifletebilirsin. Öncelikle ayakkabıların yeterince bakımlı ve temiz olduğundan emin olmalısın. Ayakkabıları ara ara temizlemeli, depolandıkları dolaplarda, odalarda rutubet olmamasına dikkat etmelisin. Ayakkabıları gün aşırı havalandırmalısın. Dikkat edeceğin bu küçük noktalarla ayakkabıların çok daha az koku oluşturduğunu fark edebilir ve var olan kokuların hafiflediğine tanık olabilirsin. Profesyonel ayakkabı kokusu çözümlerini ise Skechers’ta bulabilirsin. Onlarla ayakkabı temizlemek kolaylaşıyor, kötü koku sorun olmaktan çıkıyor. 

Skechers erkek ve kadın ayakkabı bakım ürünleri ile ayakkabı kokusuna kesin çözüm sunuyor. Skechers koku giderici spreyi ayakkabı içine sıkarak kokuları uzaklaştırabilirsin. Kullanmadan önce kutuyu hafifçe çalkalaman ve ayakkabının içine doğru püskürtmen yetiyor. Çok kirli durumdaki iç tabanlarda, ürünü sıktıktan sonra naylon bir fırça yardımıyla iç tabanı ovalayabilir ve spreyin etkisini bu şekilde yoğunlaştırabilirsin. Ardından bir mendille hafifçe nemi ve kiri almalı, ayakkabıyı kurumaya bırakmalısın. Spreyi, ayakkabıların yanı sıra; yoga matları, spor çantaları, el çantaları için de kullanabilirsin. Temizlediğin her ürünü yeniden kullanana dek, direkt güneş ışığından uzak, oda sıcaklığında bir yerde kurutmayı unutmamalısın. 

Skechers üçlü ayakkabı bakım setiyle ayakkabıların ilk günkü halini uzun süre korumasına yardımcı oluyor. Koku giderici, temizleyici ve su geçirmezlik kazandırıcı üç ürün bulunduran bakım seti sayesinde ayakkabılarını kolaylıkla kirlerden arındırabilir, kokuyu uzaklaştırabilir ve su geçirmez spreyle her hava şartında rahatlığın keyfini sürebilirsin. 

Kumaş, süet ve deri sportif ayakkabılarda temizleyici jel kullanarak da pratik ayakkabı bakımını deneyimlemen mümkün. Hafifçe sıktığın jeli bir süngerle ayakkabıya kolayca yayabilir, kirleri ovalayarak çıkardıktan sonra bir mendille ürünü silebilirsin. İşte bu kadar kirleri arındırmak için ayakkabıları sadece  kurumaya bırakman yetiyor. Skechers’ın pratik bakım ürünleriyle ayakkabılarda temizliğin keyfini sürebilir, koku endişesi olmadan rahatlıkla sosyalleşebilir, ayakkabılarını çıkarabilirsin. 

Ayakkabı Kokusu Nasıl Geçer?

Ayakkabı kokusuna direkt etki eden, ayağa uygulanan kozmetikler de koku sorunu için yardıma koşuyor. 

  •         Ayakkabı kokusunu oluşturan bakteriler nemli ortamda üreyeceği için nemi ortadan kaldıracak pudralı ayak deodorantları kullanabilirsin. Ayakkabıları her giyişten sonra havalandırarak, giymeden önce ayakkabı içine deodorant sıkabilir ve kokunun yok olduğunu görebilirsin.
  •         Ayakkabılarda koku sürekli tekrarlıyorsa, ayaklarında mantar olma ihtimali öne çıkıyor. Eğer çok terleyen ayakların varsa bakteri kadar mantar üremesi de olası görülüyor. Mantar kaşıntı, yara, tırnaklarla iz ve kötü kokuya sebep oluyor. Antifungal ecza ürünlerini düzenli kullanarak ayaklarını temizlemeli, antifungal etkili spreylerle düzenli olarak dezenfekte etmelisin. Antifungal doğal ürünler arasında çay ağacı yağı sayılıyor. Yağı düzenli olarak ayağına uygulayarak mantar sorununa çözüm arayabilirsin.

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabılarda Kötü Koku Neden Oluşur?

Ayakkabılarda oluşan kötü kokunun en yaygın sebeplerinden biri kalitesiz materyaller oluyor. Eğer ayakkabı yanlış materyalden imal edildiyse, tüm hijyen kurallarına dikkat edilse dahi koku oluşturabiliyor. Bu nedenle kaliteli malzemeler kullanan markaları tercih etmelisin. Kaliteli materyaller kullanılan ayakkabılarda kötü koku oluşması ise kullanıcı hatalarına bağlanıyor. Hijyen kurallarının ihlali ayakkabılarda koku sorunu oluşturabiliyor. Ayakkabıların her daim temiz olmasına özen göstermelisin. Asla ıslak bir ayakkabıyı kurumadan depolamamalı, ayakkabıları başkalarıyla paylaşmamalısın. Çoraplarını her gün değiştirmelisin. Eğer çok sık terliyorsan, çantanda yedek çorap taşıyabilir ve ıslanan çorapları gün içinde kuru olanla değiştirerek nemin ayakkabıya geçmesini engelleyebilirsin.

Ayakkabılarda kötü koku, bakteriler nedeniyle oluştuğu için antibakteriyel kaplamalı özel iç tabanlar kullanmak, koku üzerinde etkili oluyor. Skechers koleksiyonunda yer alan Goga Max iç tabanlı ayakkabılarda koku kontrolü için bambu astar yer alıyor. Bu sayede ayakkabıda bakteri üremiyor ve kötü koku tarih oluyor. Skechers modellerinde yer alan air cooled memory foam iç tabanlarsa, ayakkabının tabandan hava almasını sağlayarak ayak ısısının daha kolay nötralize edilmesine yardımcı oluyor. Böylece hareket halinde bile daha az terleyen ayaklarınla rahat edebilirsin. Ayakkabı seçerken hava transferi ve iç taban özelliklerini kontrol ederek kötü kokuyla savaşabilirsin.

“Hava alan ayakkabı koku yapmaz” diyenler yanılıyor. Yazın koku olmaması için açık ayakkabılar, sandalet ve terlikler giyenler, yanlış kullanım nedeniyle açık modellerde de aynı sorunu yaşayabiliyor. Düzenli havalandırmaz, temiz tutmaz ve kuruluğuna dikkat etmezsen, açık veya kapalı, her ayakkabı da koku görebilirsin. Bu nedenle ayakkabı özelliklerine dikkat etmenin yanında ayakkabı kullanımında da hijyen kurallarını özenle yerine getirmelisin. Böylelikle oluşan kokunun üstesinden gelebilir, yeni koku oluşumunu engelleyebilir ve yeniden öz güven kazanabilirsin.

Skechers Ayakkabılar Koku Yapar mı?

Skechers ayakkabılar kullanım talimatlarına uyulduğunda, hijyen kuralları takip edildiğinde koku yapmıyor. Ancak yanlış kullanım ayakkabıda koku sorunu yaşamana sebep olabiliyor. Ayakkabının koku yapmaması için takip etmen gereken yönergeler ise çok kolay:

  •         İster yürüyüş ayakkabısı ister koşu ayakkabısı seçmiş ol, ayakkabının çok rahat olduğunu ve her gün giymek istediğini biliyoruz. Ancak gün boyu emdiği terin buharlaşması için ayakkabıyı havalandırmaya da zaman ayırmalısın. Gün aşırı giyebilir, ayakkabıyı her gün havalandırarak kokuyu önleyebilirsin.
  •         Sportif ayakkabı modellerini çorapla giymelisin. Çorapsız giyilen ayakkabıda, ciltten süzülen ter gözenekleri kapatarak koku oluşturuyor, ayrıca ayakkabının astarı da yıpranabiliyor.
  •         Terden ıslanan, yağmura, suya maruz kalan ayakkabıları torbada, poşette, çantada veya dolapta uzun süre kapalı tutmamalısın. Ayakkabıyı kuruyana dek, oda sıcaklığında, iç alanda, içine gazete kağıdı doldurarak bırakmalısın. Ayakkabının daha hızlı kuruyacağını düşünerek ısı kaynaklarına yaklaştırmak önerilmiyor.
  •         Suya dayanıklı olmayan modelleri su içinde kullanmamalı, her tasarımı uygun hava şartlarında giymeyi tercih etmelisin.
  •         Skechers ayakkabıların bakımına özen göstermek kokuda etkili oluyor. Skechers’ın Arch Fit ortopedik ayakkabı serisi gibi bazı modelleri çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Ayakkabıları ara ara yıkayarak temiz tutmalısın. Yıkanamayan modelleri ise silerek temizlemelisin. Hiçbir modeli kurutma makinesine atmamalısın.