Tüm Gün Ayakta Çalışıyorsanız Bu Tavsiyeler Enerjinizi Doğru Kullanmanızı Sağlayacak

Mesleğimiz gereği neredeyse tüm günümüzü ayakta geçiriyoruz. Bir satış danışmanı, hastanede çalışan bir doktor yahut servis yetiştirmeye çalışan bir garson… Çalıştığımız mesleği seviyor olabiliriz ama ayakta kalmak çoğu zaman bizi gün sonunda yorgun düşürüyor olabilir. Fakat iş değiştirmek her zaman mümkün olmaz. Peki bu durumu nasıl lehimize çevirebiliriz?

Uzun  Süre Ayakta Kalmak Kan Dolaşımını Azaltıyor

Belirli bir süre ayakta kalmak sağlık açısından bir çok sorunu da beraberinde getirir. Günde 6-8 saat boyunca ayakta kalmak vücuttaki kan akışını bozmaya başlar. Bu sebeple bacak ve ayaklarda şişmeler görülebilir. Uzun süre ayakta kalmanın getirdiği bir başka problem ise varis. Belirli aralıklarla oturarak dinlenmeden çalışmak bacakların toplardamar sisteminin iyi çalışmamasına sebep olur. Bu sebebiyet varisi de beraberinde getirir. Bu sağlık sorunlarından bir diğeri topuk  dikeni olarak örneklendirebiliriz. Topuk dikeni, ayak tabanındaki yağ dokusunun zamanla aşınmasıyla oluşur. Topukdikeni rahat ayakabı tercihi ile kolayca aşılabilir.

Basit Egzersizler Önemli

Sürekli ayakta durarak çalışan insanlarda kalça ve bacak kaslarına binen aşırı yük, zamanla omurgayı da etkileyerek duruş bozukluklarına neden olabiliyor. Bacak ağrıları, varis, bel ağrıları vs rahatsızlıklarından korunmak için gün içinde basit egzersizlerle vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Mola zamanınızda sandalyenize oturarak bacaklarınızın arasından öne doğru eğilerek 20-30 sn bekleyerek kısalan bel kaslarınızı esnetebilirsiniz. Ayaklarınızı yan taraflara açarak iç bacak kaslarınızı esneterek rahatlama sağlayabilirsiniz. Egzersizlerin yanı sıra ağrılardan kurtulmanın en büyük faktörlerinden biri de ayakabı seçimidir. Bu tarz sağlık problemleriyle karşılaşmak istemiyorsanız ayakkabı seçimine özen göstermeli rahat ayakkabı tercihi yapmalısınız.

Ayakta Çalışanlara Tavsiyeler

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ayakkabı seçimi yaparken uzun süre ayakta kalacağınızı ve gün sonunda ayaklarınızın şişeceğini unutmamalısınız. Normal numarınızdan yarım ya da bir numara büyük rahat ayakkabı tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayakkabının burun kısmının sivri olmaması parmaklarınızın rahatlığı açısından önemlidir. Seçim yaparken burun kısmında parmaklarınızın rahat olmasına dikkat etmelisiniz ve mağaza içerisinde bir müddet dolaşmalısınız. Ayakkabı seçiminde en önemli faktörlerden biri de tabandır. Ayağın yumuşak bir tabana değmesi ayak sağlığı açısından çok önemlidir. Taban yüksekliği 5 cm den yüksek olmamalıdır. Tüm bu özelliklerin bir arada olduğu Skechers Burst serisi sizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak niteliklerdedir.

Gün Boyu Ayakta Çalışanlara Ayakkabı Tavsiyeleri Skechers Burst

Gerekli egzersizler ve uygun ayakkabı seçimiyle konforunuzu arttırabilmeniz mümkün. Ayakkabı seçerken hava şartlarını da göz ardı etmemeli, zorlu koşullar için su geçirmez ayakkabı seçeneklerine yönelmelisiniz. Geriye ağrılar ve yorgunluktan ziyade keyifli bir günün izleri kalır. Sağlıklı bir vücut sağlıklı bir ruhu da beraberinde getiriyor. Sağlıklı günler…