Alınan kilolar, birçok bedende karın bölgesine yerleşiyor ve onlardan kurtulmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. İnatçı yağları eritmek için umudunu kaybedenlerdensen önerilerimiz tam sana göre. Hareket, yeme düzeni ve yaşam tarzı üzerine vereceğimiz önerileri dikkate alarak göbek yağlarını azaltabilirsin.

Karın Yağı Eritme

Karın Yağları Nasıl Eritilir?

Karın yağları genellikle uzun süredir yerleşik olan tabakalardan oluştuğu için eritmek biraz çaba gerektiriyor. Yıllardır seninle beraber olan karın yağlarının birkaç günde, kolayca sana elveda demesini beklemen biraz hayalperestlik oluyor. O yüzden, çıktığın bu yolda sabrın yoldaşın olması gerektiğini aklında tutmalısın. Kendine adım adım hedefler koyarak ilerlemeli ve düzenli olarak karın çevreni ölçerek kendini küçük değişikliklerle motive etmelisin. Sadece hareketler yaparak veya detoks kürleri uygulayarak bölgesel zayıflamak mümkün olmuyor. Eşzamanlı olarak diyet yapmalı ve egzersizi hayatının rutini haline getirmelisin. Yağ yakımını hızlandıracak yeme düzeni, detoks tarifleri ve vücudu harekete geçirecek egzersizlerle bedenini fazlalıklardan kurtarabilirsin.

Karın Yağı Eritme Hareketleri Nelerdir?

Karın yağlarını eritmek için yalnızca karın kası çalışmak yetmiyor. Ara ara tüm bedenini çalıştıran egzersizlere yönelerek, genellikle karın egzersizlerine odaklanarak çok daha hızlı sonuç alabilirsin. Her gün aynı hareketleri yapmaktansa haftanın bazı günleri pilates, bazı günleri koşu veya fitness yapmayı deneyebilirsin. Böylece tüm metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımı için avantaj kazanabilirsin. Hareketleri yaparken muhakkak karın kaslarını sıkmayı denemelisin. İşte kolaylıkla yapabileceğin karın yağı eritme odaklı birkaç hareket:

Plank Top: Muhtemelen plank hareketini biliyorsun. Dümdüz mat üstünde uzanıp, ayak parmak uçlarının ve dirseklerin üzerinde durulduğunda plank yapılıyor. Hareketi biraz daha zorlaştıran plank top için dirseklerini düz tutmalı, ellerinle yerden destek almalısın. Avuç içlerin mata tutunurken sırayla ellerini kaldırarak çapraz omzuna değmeli ve yeniden elini yere uzatmalısın. Bu sırada bedenini mümkün olduğunca sabit tutman gerekiyor. Kalçanın ve karnının sıkı olması da oldukça önemli. Hareketi, 12 tekrardan 3 set yapabilirsin.

Scissor Switch: Sırt üstü mata yattıktan sonra, kollarını iki yanına doğru uzat. Sonra karnını kasarak omuzlarını ve boynunu kaldır. Bu sırada tek bacağını kırmadan, dümdüz olacak şekilde başına doğru çek ve ellerinle bacağını tut. Bir bacak yere inerken diğerini kaldır. Hareket sırasında belinin yere değmesine ve sabit kalmasına özen göstermelisin. Bu harekette 12 tekrardan 3 set verim almana yardımcı oluyor.

Karın yağlarını yakmaya yönelik egzersizler genellikle uzanarak yapılıyor. Uzanarak spor yaparken, birçok kişi bol bir eşofman giydiğinde, kıyafetlerin kıvrılması ve sıvanması nedeniyle rahatsızlık hissediyor. Bu tip sorunların önüne geçmek için spor tayt ve spor şort modellerini tercih edebilirsin. Taytlar vücudu sardığı için sıyrılma sorununu ortadan kaldırıyor. Spor kadın şort modelleri ise mini boyları sayesinde bacaklara hareket özgürlüğü kazandırarak spora konfor getiriyor. Skechers spor giyim ürünleri arasında aradığın tayt ve şortları bulabilirsin.

Karın Yağları Nasıl Eritilir?

Karın Yağı Eritme Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Karın yağlarını yakan, bölgesel çalışan bir diyet henüz icat edilmedi. Genel olarak metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı bir beslenme düzenine geçerek sporla beraber, karnını düzleştirebilirsin. Karın yağı eritirken beslenme düzeninde şu noktalara dikkat etmelisin:

  •         Sağlıklı yağlar almak, bedendeki yağların yakımına yardım ediyor. Haftada 1-2 kez, öğünlerinde yağ asiti yönünden zengin olan avokadoya yer verebilirsin.
  •         Antrenman öncesi C vitamini tüketmelisin. Protein oluşumunu tetikleyen vitamini meyvelerden alabilirsin.
  •         Sebze ağırlıklı beslenirken yemeklerde proteine de yer vermelisin. Özellikle Omega 3 içeren balık ürünlerini sık tüketmelisin.
  •         Tatlı krizlerini tarçın, Hindistan cevizi yağı, kuru yemiş gibi yiyeceklerle yapacağın sağlıklı tatlılarla geçiştirmelisin.
  •         Şekerlerden, bol şekerli içeceklerden ve rafine edilmiş tahıl türlerinden uzak durmalısın.
  •         Bol lifli gıdalar tüketerek sindirim sistemini rahatlatabilirsin. Sindirimde rahatlama, özellikle diyetin ilk zamanlarında şişkinliği almaya yardım ediyor.

Çalışan veya uzun süre dışarıda vakit geçiren biriysen, özel beslenmenin senin için zorlu olduğunu düşünebilirsin. Dışarıdan yemek yerine, öğlen yemeği ve ara öğün için yanında yiyecek taşımak diyeti kolaylaştırıyor. Bu sürede kullanabilmek için spor sırt çantası alabilir, yiyecek bir içeceklerini içinde depolayarak diyet menünü her an yanında taşıyabilirsin. Gerçekten kararlı olduğunda, hiçbir zorluğun seni yıldıramayacağını unutmamalısın.

Evde Karın Yağı Nasıl Eritilir?

Evde Karın Yağı Nasıl Eritilir?

Eğer koşu gibi diğer egzersizleri yapmana imkan yoksa, sadece evde spor yapabiliyorsan daha fazla mat üstünde hareket yaparak spor rutinini etkili kılabilirsin. İşte evde kolaylıkla yapabileceğin hareketlerden bazıları:

Warrior Balance: Sıradan bir denge hareketi gibi görünse de karın kaslarını çalıştırıyor. Egzersiz, 15 tekrardan 3 set yapılıyor. Mat üstünde ayakta durduktan sonra, sol ayağına ağırlık vermeli ve sağ bacağını arkaya doğru, dizin kalça hizasına gelecek şekilde, dümdüz uzatmalısın. Bu sırada üst bedenin de eğilmeli ve bacaklar ile gövde düz bir çizgi oluşturmalı. Kollarını da uzatarak harekete destek olabilirsin. Sonrasında başlangıç noktasına yavaşça geri dönmeli ve dizini öne doğru bükerek bel hizasına getirmeli, dirseklerini bükmeli ve iki yanda tutmalısın. Sırayla diğer bacak için de aynı hareketleri tekrar edebilirsin.

V Ups: Yaparken biraz zorlanabilirsin, ancak emin ol karnını düzeltmeye yardımcı oluyor. Mat üzerine düz, sırt üstü uzan. Bacaklarını omuz genişliğinde aç, dizlerini bükmeden serbest bırak. Kollarını yukarı doğru uzatarak egzersize hazırlanabilirsin. Ardından karnını sıkarak kollarını ve bacaklarını kaldırarak kalça üstünde V pozisyonu al. Ayakların ve ellerin birbirine değdikten sonra yeniden uzanmalı ve hareketi 15 tekrardan 3 set olarak yapmalısın.

Özellikle denge hareketini yaparken ayaklarının kaymaması önem taşıyor. Evde çoraplarla veya çıplak ayakla mat üstünde dengede durmakta zorlanabilirsin. Bunun için ev egzersizlerinde de spor ayakkabı giymen öneriliyor. Skechers’ın ayağın tam şeklini alan Memory Foam ayakkabı modellerini denemeli ve iç tabanın farkını hissetmelisin. Memory Foam iç tabanlı ayakkabılarla evde dengeyi kolaylıkla kurabilirsin.

Karın Yağları için Yapılması Gerekenler

Karın çevresinde yağlanma yalnız estetik açıdan değil, sağlık bakımından da önem arz ediyor. Uzmanlar, iç organları çevreleyen bu yağların birçok rahatsızlığa sebep olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Daha fit görünmek ve daha sağlıklı hissetmek elinde! Tavsiyeleri hemen uygulayarak adım adım hayalindeki düz karına ulaşabilirsin.

Karın yağları için yaptığın egzersizlerde zaman içinde ağırlık kullanmaya başlayabilirsin. Spor öncesi 5 dakika ısınma egzersizi ve sonrasında 5 dakika soğuma hareketleri yaparak kas ağrısını azaltabilirsin. Karın yağlarının erimesini hızlandırmak için gün içindeki hareket alışkanlıklarını gözden geçirmen avantaj sunuyor. Daha çok yürüyebilir, merdiven çıkabilir, ofiste çalışırken ara ara kalkıp odada dolaşabilir, boş zamanlarını küçük hareketlerle doldurabilirsin. Rutin sporunu ise aksatmadan her gün yapman gerekiyor. Spor esnasında ne kadar rahat hissedersen alacağın verim ve motivasyonun da o kadar yükseliyor. Özellikle karın çalışırken üst bedenindeki kıyafetlerin terden ıslandığını fark etmen normal. Pamuklu günlük tişörtlerden giydiğinde kıyafetler nemden ağırlaşarak konfor hissine zarar verebiliyor. Bu nedenle sport tişört modellerinden tercih etmeli, spor için tasarlanan özel giyim ürünlerinin nem transferi özelliğinden yararlanmalısın. Spora konfor getiren spor tişört, tayt, sporcu sütyeni ve ayakkabı modellerini Skechers’ta bulabilirsin. Üstelik spor kadın tişört ve erkek tişört ürünlerinde onlarca çeşit sayesinde şıklıktan ödün vermen gerekmiyor. Hemen alışverişe başlayabilir, spor dolabını genişleterek sana egzersizi sevdirecek ürünlere kavuşabilirsin.