Kadınların günlük hayatta konforlu hissetmesi doğru kıyafetlerle çok daha kolay. Göğüslere tam destek veren bir sütyen de günlük yaşamda iyi hissetmeye yardımcı olan faktörlerden biri. Peki doğru sütyen hangisi biliyor musun? Sporcu sütyeni seçerken dikkat etmen gerekenlerden haberdar mısın? İçinin rahat etmesini her an konforlu hissetmeni sağlayacak ipuçlarımız seninle. Öyle ki sporcu sütyenleri hakkında merak ettiğin her şeyi yazımızda bulabilirsin. 

Günlük kullanım için tasarlanan standart modeller iki kup, sırtta bağlanan kemer bölümü ve kupları taşıyan askılardan oluşuyor. Sütyen bedenleri beşer beşer artan numaralar (70-75-80-85-90…) ve A-B-C-D gibi harflerle çeşitleniyor. Sayılar göğüs altı çevresinin ölçüsünü ifade ederken kuplar göğüs büyüklüğüne karşılık geliyor. Örneğin, A kup 12-14, B kup 14-16, C kup 16-18, D kup 18-20, E kup 20-22 cm değer olarak standardize ediliyor. En küçük bedenler genellikle 70A oluyor ve rakam, kup büyüdükçe ölçüler de büyüyor. 

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir?

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir?

Sütyen Bedenleri Nasıldır?

Bu tip günlük iç giyim modelleri arasından seçim yaparken hem göğüs altı çevresini hem de göğüs ölçüsünü bilmelisin. Bunun için yalnızca bir mezuraya ihtiyacın var. Mezurayı göğüs altına yerleştirerek bulduğun cm cinsinden değer senin ölçünü veriyor. Göğüslerinin üstünden (tam meme uçlarının üzerine gelecek şekilde bastırmadan) ölçtüğün değer ile göğüs altı ölçüsü arasındaki fark ise kup ölçülerine karşılık geliyor. Örneğin göğüs çevren 95 cm, göğüs altı ise 80 cm çıktıysa, 95-80=15 cm oluyor. Bu değer senin B kup alman gerektiğini ifade ediyor. Bu bilgiler ışığında rahatlıkla bedeninin 80 B olduğunu söyleyebiliriz. 

Sütyen bedenleri belirlenirken çapraz beden denilen bir değerden de yararlanabilirsin. Yani birden çok sütyen bedeni sana uygun olabiliyor. Eğer aradığın bedeni bulamadıysan çapraz bedenlerin üzerinden seçim yapabilirsin. Diyelim bedenin 80B ve bu boyutta bir sütyen bulamadın. Bu durumda, göğüs çevresi bedeninin bir büyüğünü-küçüğünü (85-75), kup bedeninin bir küçüğünü-büyüğünü (A-C) araman mümkün. Diğer bir deyişle 80B giyen biri için 75C veya 85A alternatifler de çapraz beden olarak uyumlu görülüyor.

Sütyenin bedenine uygun olup olmadığını anlamanın birçok yolu bulunuyor. Eğer sütyen senin için küçükse, öndeki askıların havada durduğuna, göğüs üstünde boşluk oluştuğuna şahit olabilirsin. Özellikle kuplar kol altı ve göğüs kısmından taşıyor ve göğüs altı sıkarak rahatsızlık verebiliyor. Eğer ürün büyükse, bu kez kupların katlandığını, balenlerin baskı yaptığını, göğüs altı bandının çok geniş olduğunu fark edebilirsin. 

Sporcu sütyenlerinde beden değerleri XS-S-M-L-XL gibi değerlerle ölçülüyor. Öyle ki, XS beden 32-43 üst giyim bedenine, S 36-38’e, M 40-42 bedene, L 44-46 bedene, XL ise 48-50’ye karşılık geliyor. Skechers sporcu sütyeni seçerken giyim bedenlerini referans alarak seçim yapabilir, kararsız kaldığında beden tablosu üzerinden karşılaştırma yapabilirsin. 

Doğru Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir?

 • Doğru sporcu iç giyiminin hafif olması gerekiyor. Egzersiz sırasında sana ekstra ağırlık oluşturmaması önem taşıyor. 
 • Sporcu sütyeninin göğüslerini tam olarak kavraması ve egzersiz sırasında mümkün olduğunca sabit tutması bekleniyor. Bu beklentiyi karşılayan seçeneklere yönelmelisin. 
 • Spor sütyenlerinin göğüs altına denk gelen bölümünün bedeni sıkmaması gerekiyor. 
 • Dokumalar göğüsleri yan ve üstten iyice sarmalı. 
 • Askıların çok sıkı olmaması ve omuzlarda, sırtta gergin his oluşturmaması rahatlık için şart koşuluyor. 
 • Modelin hareket özgürlüğü sağlaması, hareketleri kısıtlamaması önem taşıyor.
 • İç giyim ürününü giydiğinde vücudun ile askılar arasında parmağını rahatlıkla sokabilmelisin, ancak askıların çok bol olmamasına özen göstermelisin. 
 • Giydiğinde bant kısmının sabit kalmasına, sen sağa sola dönerken hareket etmemesine bakmalısın. Göğüslerinden veya sırtından taşma oluyorsa beden sana uygun değil anlamına geliyor. 

Sporcu sütyenlerinin farklı çeşitleri kullanıcılara alternatif sunuyor. Hafif destekli, orta destekli, yüksek destekli seçenekler bulunduğunu görebilirsin. Mesela hafif destekler, hafif egzersizler, göğüslerin zaten hemen hemen sabit durduğu çalışmalar için tercih ediliyor. Örneğin, orta destekler hızlı hareketler yapılan antrenmanlar için uygun görülürken yüksek destek göğüslerin sürekli hareket ettiği antrenmanlarda giyiliyor. Bunun sonucunda sütyen seçimi yaparken yapılacak egzersize, hareket yoğunluğuna göre seçilmesi gereken alternatifler değişiklik gösteriyor. Çalışmalarına en uygun modeli Skechers koleksiyon ürünleri arasından seçebilirsin. 

Sporcu Sütyeni Ne İşe Yarar?

Spor yaparken göğüslerin hareketi sporcuların konsantrasyonunu bozuyor. Ayrıca sporcu sütyeni esnek, nem transferi sağlayan kumaşı sayesinde terleme ve hareket kısıtlanması gibi problemlerin üstesinden gelmeye katkı sağlıyor. 

Bunun yanında sporcu sütyeni giyen kadınlar, yaptıkları egzersizlere daha kolay konsantre oluyor. Bunun yanında göğüslerin sarkma endişesi olmadan koşu, atlama gibi hareketleri rahatlıkla gerçekleştiriyor. Hatta terleme nedeniyle iç giysileri ağırlaşmadığı için spora çok daha rahat bir şekilde devam ediyor. Kendinden emin, konforlu bir egzersiz rutini için sporcu sütyenlerine sahip olmalısın. 

Sporcu Sütyeni Ne İşe Yarar?

Sporcu Sütyeni Ne İşe Yarar?

Buna ek olarak, sporcu sütyenleri ev kıyafeti olarak tercih edilebiliyor. Yani evde rahat hissetmek, günlük yaşamda diğer iç giyim modellerinin kısıtlayıcı hissinden uzak durmak isteyenler sporcu sütyenleri ile evde hareket özgürlüğünün tadına varıyor. 

Sporcu Sütyeni Nasıl Olmalı?

 • Eğer göğüslerin büyükse kalın ve çapraz askılı sporcu sütyenlerini tercih edebilirsin. Böylece askıların göğüslerini daha iyi desteklemesini sağlaman mümkün. 
 • Küçük göğüsleri daha dolgun göstermek için içine destekler yerleştirilebilen cepli alternatiflerden edinebilirsin. 
 • Sporcu ürünlerinin likralı, nem transferi sağlayan kumaşlardan özel olarak üretilmesi gerekiyor. 
 • Sporcu sütyenlerinin günlük tasarımlardan daha rahat olması gerekiyor. 
 • Özellikle yerde egzersiz yaparken can yakmaması için üzerinde fermuar gibi eklentiler bulundurmamalı. 
 • Üst bölümündeki dokumanın sıkı olması şart görülüyor. 
 • Kullanıcının bedenine tam uygun olmalı, yanlış beden seçimi hem konforsuz hem de sağlıksız görülüyor. 

Sporcu Sütyeni Nasıl Yıkanır?

Spor kıyafetlerin bakımı özen gerektiriyor. Yanlış ısıda ve teknikle yıkanan sütyenler, esneyerek ideal formunu kaybedebiliyor. Hatta esneyen dokular, egzersiz sırasında kullanıcılara gerekli desteği veremiyor ve sütyen beklentileri karşılayamıyor. Sporcu sütyenlerini yıkarken şu noktalara özen göstermelisin: 

 • Eğer ürün nem transferi yapan özel spor kumaşlarından hazırlanmışsa, yıkama sırasında yumuşatıcı kullanmamalısın. 
 • Kumaş için önerilen ısı, devir ve yıkama tekniğini birebir uygulamalısın. 
 • Birçok sporcu sütyenini elde, ılık suda yıkanarak temizleyebilirsin. Kimi modeller çamaşır makinesinde, düşük devirde bakıma alınabiliyor. 
 • Yıkama sırasında kumaş rengine ve cinsine uygun deterjan ve program seçimi önem taşıyor. 
 • Temizlik sırasında aşındırıcı çamaşır suları kullanmamalısın.
 • Sporcu iç giyim ürünlerini, düzenli kullanımda ortalama 6-9 ayda bir değiştirmelisin. 
 • Sporcu sütyenlerini kurutucuya atmamalı, mümkünse açık havada asarak kurutmalısın. Direkt güneş ışınlarına çok uzun süre maruz kalmamasına özen göstermelisin. 

Diğer ürünlerin yanında, çeşit çeşit sporcu sütyeni Skechers koleksiyonunda seni bekliyor. Modern görünümleri, sezonun moda renklerini yansıtan tasarımları ve göğüsleri destekleyen özel dokumalarıyla sporseverlerin vazgeçilmezi olan spor sütyenlerini hem egzersiz sırasında hem de günlük yaşamda kullanabilirsin. Modelleri birbirinden şık kadın spor tişört ve spor tayt tasarımlarıyla beraber giyebilirsin. Skechers en kaliteli kumaşlar ve özenli işçilikle hazırlanan tasarımları ile seninle. Skechers’ın farklı askı yapılarında, destek düzeylerinde tasarlanan modellerini inceleyerek hemen seçimini yapabilir, sipariş verebilirsin.